Volunteers
 
back to website
 
Last update:
05-08-2022 22.25hr
 
Corona
  Messages

Program

Info-bulletins

Addresses

Volunteers

 
         
         
         
  Friday/Saturday: Shorttrack competition  
         
  Referee:   Max Markgraf  
  Ass. Referee   Christel Petzschke
Fabienne Coremans
 
         
  Starter:   Gunter Werner
Jan Häupl
Jon Colins
Thomas Döring
 
         
  Lapboard:  
Bert de Reus
Niels Kruithof
Monique van der Vaart (tr)
 
         
  Announcer:   Boyd Zoutebier
Piet Broekhuizen
 
         
  Photofinish:   Jeroen Strijker  
         
  Competitors Steward:   Daan Brand
Kobe Werner
 
         
  Back Office:   Claudia Kluivers  
         
  Data Operator:   Inez Döring  
         
  Timing/data:   Rein Oostheim  
         
  Referee Data System:   Frank Bluhm  
         
  Traineé on the job:   Monique van der Vaart  
         
  Video Camera:   Kay Backström
Banu Alisverisci
 
         
  Video Operator:   Silke van Riel
Maarten Slembrouck
 
         
  Heatbox-coordinator:
Heatbox-coordinator:
Heatbox-coordinator:
Heatbox:
  Sue Williams
Christa de Koster
Peter Hazeborg
Roelof Brinksma
Iris Demey
Barry Grippeling
Eelco Hoogvorst
Anita Imming
José Laan
Stephan Ottenhoff
Brent Trowbridge
Frank vd Peet
Zhiyuan Yao
Wei Zhou
 
         
  Coordinator:
Track Stewards:
  Ronald Goud
Jeroen Straathof
Idse
4
5
6
7
8
 
         
  Jury Care:   Brigitte Tuinzaad
Debbie Toornvliet
Marije Schouten
Marielle Bogers
 
         
  Competition Doctor:   Christel Petzschke
Red Cross Oberstdorf
 
         
  Overall Administration:   Andi Thornton
Piet Broekhuizen
 
         
  Ice Rink Staff:   1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
 
         
  Special Guest:   Hans Hindelang  
         
         
         
         
  Saturday 30 July 2022  
         
  Reception desk in garden: (issue BIB-numbers)   Sue Williams
Fabienne Coremans
 
 
         
  Registration desk:   Andi Thornton  
         
  Technical check skates:   Boyd Zoutenbier
Maarten Slembrouck
Bas van Weerden
 
 
         
  Setting-up tables/benches:   all volunteers  
         
  Food & Beverage Team:
 
  Seckin Alisverisci
Dasha Epperson
Jeremy Epperson
Kim Everts
Stephan Ottenhof
Brent Trowbridge
Kees Veldhuizen
 
         
  Grill Team:   Christiane Gertscher-Mayer
Arthur Gertscher
Elke Gertscher
Rico Mayer
Annette Fröhlich
.

Mia Lee Mayer
Anna Felicia Fröhlich

Gundelinde Fröhlich

 
         
  Padding on Ice (21.00):   Padding volunteers  
         
  Cleaning-up garden:   All attendants  
         
         
         
  Monday - Mountain Run  
         
         
  Registration/transponders:   Sue Williams
Fabienne Coremans
 
         
  Volunteers coordinator:   Maarten Slembrouck  
         
  Starters assistents:   Ronald Goud
Constanze Kluivers
Max Markgraf
 
         
  Starter:   Jeroen Strijker
Gunter Werner
 
         
  Finish Timing:   Daan Brand  
  Timing Back-up:   Rein Oostheim  
  Finish Administration:   Kobe Werner  
  Transponder/tickets:   Silke van Riel  
  General Support:   Boyd Zoutebier
Bas van Weerden
 
         
  Track coordinator:   André Kleinrensink  
         
  Road Marshalls:
(for every group different team)
  1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
 
         
  First Aid Coordinator:
First Aid at Finish:
Fist Aid on the track:
  Marike Ooms
Christel Petzschke
1
2
3
4
 
         
  Overall administration:   Andi Thornton
Piet Broekhuizen
 
         
         
         
  Wednesday - Biathlon  
         
         
  Check-in desk:   Constanze Kluivers
Fabienne Coremans
 
         
  Heatbox:   Sue Williams
2
3
4
5
6
 
         
  Shooting range:   Maarten Slembrouck
Ronald Goud
Max Markgraf
Thomas Döring
Inez Döring
Silke van Riel
 
         
  Starter:   Gunter Werner  
         
  Relay-point scooters:
(counting penalty laps)
  CD Riches
2
3
4
5
6
7
8
9
10
 
         
  Photofinish:   Jeroen Strijker  
  Transponder Timing:   Rein Oostheim  
  Competition Administration:   Kobe Werner
Andi Thornton
 
  Announcer:
General Finish support:
  Boyd Zoutebier
Bas van Weerden
 
         
  Jury Care:   Leanne Blok  
         
  First Aid coordinator:
First Aid at Finish:
First Aid at track:
  Marike Ooms
Christel Petzschke
1
2
 
         
  Overall Administration:   Andi Thornton
Piet Broekhuizen
 
         
         
  Wednesday: measuring Start/Finish lines  
         
         
  Measuring coordinator:   Boyd Zoutenbier  
         
  Measuring Team:   Henk Endeveld
Eelco Hoogvorst
Banu Alisverisci
Daan den Hertog
 
         
  Monday/Thursday - First Aid team  
         
         
  First Aid Team      
         
  First Aid Coordinator:
Summercamp Doctor:
  Marike Ooms
Christel Petzschke
 
         
  First Aid Team:   Lize Roetman (gp-1)
Monique vd Vaart (gp-2)
Anita Imming (gp-3)
....... (gp-4)
Marike Ooms (gp-5/6)
Leanne Blok (gp-7)
....... (gp-8)
Maureen Faber